Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw

Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw Informacje ogólne nt

ad-mania

Plusy i minusy Universal Healthcare

/
/
/
57 Views
Uwaga redakcyjna: Intuit Credit Karma otrzymuje wynagrodzenie od zewnętrznych reklamodawców, ale nie ma to wpływu na opinie naszych redaktorów. Nasi zewnętrzni reklamodawcy nie sprawdzają, nie zatwierdzają ani nie popierają naszych treści redakcyjnych. Informacje o produktach finansowych nieoferowanych w Credit Karma zbierane są niezależnie. Nasze treści są zgodne z naszą najlepszą wiedzą w momencie ich publikacji.

Powszechna opieka zdrowotna to system zapewniający ubezpieczenie zdrowotne każdemu, niezależnie od jego możliwości finansowych. Pomaga zapewnić mieszkańcom danego kraju dostęp do potrzebnej im opieki medycznej, niezależnie od ich sytuacji finansowej.

Przyjrzyjmy się bliżej powszechnej opiece zdrowotnej. Omówimy różne rodzaje powszechnej opieki zdrowotnej, jej zalety i wady, kraje, które ją przyjęły i nie tylko.



Czym jest powszechna opieka zdrowotna?

Powszechna opieka zdrowotna ma na celu uczynienie dostępu do opieki zdrowotnej podstawowym prawem obywateli danego kraju. W ramach powszechnej opieki zdrowotnej każdy może oczekiwać, że otrzyma potrzebną mu opiekę zdrowotną bez trudności finansowych.

Mówi się, że początki powszechnej opieki zdrowotnej sięgają XIX-wiecznych Niemiec, gdzie wprowadzono system wymagający od pracodawców przemysłowych zapewniania pracownikom opieki zdrowotnej. W tym celu pracownicy i pracodawcy wpłacali składki do „kasy chorobowej”, z których opłacali opiekę.

Obecnie uniwersalne systemy opieki zdrowotnej istnieją na całym świecie, w tym w Australii, Kanadzie, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Plusy i minusy powszechnej opieki zdrowotnej

Każdy powszechny system opieki zdrowotnej ma swoje zalety i wady. Być może dlatego widzimy tak zróżnicowane systemy w kilkudziesięciu krajach oferujących dziś powszechną opiekę zdrowotną. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom powszechnej opieki zdrowotnej.

Plusy powszechnej opieki zdrowotnej

Być może największą zaletą powszechnej opieki zdrowotnej jest to, że daje ona każdemu obywatelowi możliwość dostępu do usług opieki zdrowotnej niezależnie od jego możliwości finansowych. The Światowa Organizacja Zdrowia Twierdzi, że opieka zdrowotna jest prawem podstawowym i że zapewnienie obywatelom dostępu do opieki zdrowotnej jest jedną z najważniejszych ról rządu.

Niższe koszty zarówno dla obywateli, jak i podmiotów świadczących opiekę zdrowotną — W powszechnym systemie opieki zdrowotnej nie ma konkurencji pomiędzy zakładami ubezpieczeń zdrowotnych. Zamiast tego jeden podmiot zarządzający reguluje koszty opieki zdrowotnej. Może to znacznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Zmniejsza także koszty administracyjne ponoszone przez lekarzy i pracowników służby zdrowia.

Według a.: powszechny system opieki zdrowotnej mógłby zaoszczędzić ponad 450 miliardów dolarów rocznie Badanie Yale 2022. Może to pomóc wielu osobom, ponieważ sondaże wykazały, że prawie 4 na 10 Amerykanów opóźniło wizytę lub zrezygnowało z opieki zdrowotnej ze względu na koszty.

Usuwanie barier utrudniających obywatelom rozwój kariery — Niektórzy pracownicy na dzisiejszym rynku pracy mogą otrzymać ofertę lepiej płatnej pracy, która przyspieszyłaby ich karierę, ale odrzucą ją, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne nie jest tak dobre.

Powszechna opieka zdrowotna mogłaby usunąć tę barierę, umożliwiając obywatelom rozwijanie swoich umiejętności bez obaw o koszty opieki zdrowotnej.

Ogólnie zdrowsza populacja — Powszechny system opieki zdrowotnej ma większą motywację do kierowania wydatków na środki zapobiegawcze niż system sprywatyzowany.

Na przykład wydatki na programy interwencyjne w szkołach podstawowych dotyczące odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych mogą skutecznie zmniejszyć problemy z sercem w późniejszym życiu i związane z nimi wizyty u lekarza.

Wady powszechnej opieki zdrowotnej

Z indywidualistycznego punktu widzenia największym argumentem przeciwko powszechnej opiece zdrowotnej może być to, że każda osoba prawdopodobnie utraciłaby pewien stopień wyboru. W ramach opieki sprywatyzowanej poszczególne osoby mogą wybierać spośród różnych planów ubezpieczenia zdrowotnego, które odpowiadają ich potrzebom. W systemie uniwersalnym niektórzy mogą chcieć dodatkowego ubezpieczenia.

Możliwa opieka niższej jakości — Jeśli świadczeniodawcy otrzymają niewystarczający zwrot kosztów, mogą poświęcić jakość opieki lub zawęzić ofertę usług.

Dłuższy czas oczekiwania — Oprócz potencjalnego wydłużenia czasu oczekiwania na opiekę zdrowotną powszechna opieka zdrowotna mogłaby ograniczyć dostęp do niektórych usług, np. zabiegów planowych.

Brak konkurencji może ograniczyć innowacyjność — Tam, gdzie istnieje konkurencja, organizacje muszą szukać tańszych lub lepszych sposobów działania, aby pozyskać klientów. Bez konkurencji może brakować innowacji umożliwiających świadczenie nowych usług wśród dostawców.

Rodzaje powszechnych planów opieki zdrowotnej

Chociaż niektórzy mogą kojarzyć powszechną opiekę zdrowotną z systemem jednego płatnika, powszechna opieka zdrowotna może przybierać kilka form. Należą do nich modele Beveridge’a, National Health Insurance i Bismarcka.

Przyjrzyjmy się różnym sposobom zapewniania przez rządy powszechnej opieki zdrowotnej na całym świecie.

Model Beveridge’a

Model Beveridge’a odnosi się do systemu opieki zdrowotnej finansowanego w całości przez rząd z podatków dochodowych. W tym modelu większość personelu medycznego jest opłacana i zarządzana przez rząd.

W modelu Beveridge’a każdy obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej i może korzystać z usług bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

  • Plusy — Niskie koszty i ujednolicone świadczenia w całym kraju
  • Cons – Finansowanie może się zmniejszyć, jeśli sytuacja nadzwyczajna w kraju doprowadzi do utraty miejsc pracy (ponieważ finansowanie pochodzi z podatków dochodowych)
  • Kraje stosujące model Beveridge’a — Z tego systemu korzystają Wielka Brytania, Hiszpania, Nowa Zelandia i Kuba

Model Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego

W ramach tego modelu każdy obywatel opłaca publiczny program ubezpieczenia zdrowotnego, zazwyczaj z podatków dochodowych, a rząd wykorzystuje te fundusze na opłacenie opieki zdrowotnej, stąd nazwa „jednopłatnik”.

W przeciwieństwie do modelu Beveridge’a, system z jednym płatnikiem korzysta ze świadczeniodawców z sektora prywatnego. To połączenie sprywatyzowanej i uspołecznionej opieki zdrowotnej zazwyczaj utrzymuje koszty opieki zdrowotnej na niskim poziomie i pozwala pacjentom wybrać świadczeniodawcę.

  • Plusy — Niska bariera finansowa opieki; pacjenci zazwyczaj mogą wybrać swojego usługodawcę
  • Cons – Potencjalnie długie listy oczekujących na leczenie
  • Kraje stosujące model NHI — Kanada, Tajwan i Korea Południowa korzystają z tego systemu.

Model Bismarcka

W ramach tego systemu pracownicy i pracodawcy wpłacają składki do systemu ubezpieczeniowego, który pełni rolę „kasy chorobowej”. Niektóre kraje stosują model jednego płatnika i tylko jednego ubezpieczyciela, podczas gdy inne mają wielu konkurujących ubezpieczycieli. Następnie rząd ściśle reguluje ceny, tak aby ubezpieczyciele nie osiągali zysków.

  • Plusy — Prywatne plany ubezpieczeniowe obejmują wszystkie osoby zatrudnione, niezależnie od istniejących schorzeń
  • Cons – Do ubezpieczenia wymagane jest zatrudnienie
  • Kraje stosujące model Bismarka — Niemcy, Belgia, Japonia i Szwajcaria korzystają z tego systemu.

Powszechna opieka zdrowotna i USA

W przeciwieństwie do wielu krajów rozwiniętych Stany Zjednoczone nie oferują powszechnej opieki zdrowotnej. Zamiast tego Stany Zjednoczone oferują połączenie prywatnego ubezpieczenia i rządowej opieki zdrowotnej. O dwie trzecie obywateli USA korzysta z prywatnego ubezpieczenia, a pozostała jedna trzecia korzysta z rządowej opieki zdrowotnej.

Ustawa Affordable Care Act to podjęta przez Stany Zjednoczone próba udostępnienia opieki po przystępnej cenie większej liczbie obywateli. Chociaż nie jest to powszechna opieka zdrowotna, ustawa o przystępnej cenie wymaga od wszystkich obywateli posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i zapewnia obywatelom o niskich dochodach dostęp do subsydiowanej opieki zdrowotnej w ramach Medicaid, wspólnego programu federalnego i stanowego.


Co dalej: Nawigacja w opiece medycznej bez powszechnej opieki zdrowotnej

Chociaż w USA nie istnieje powszechna opieka zdrowotna, nadal można spróbować obniżyć koszty, na przykład…

  • Odliczenia — Możesz obniżyć koszty, korzystając z ulg podatkowych na opiekę zdrowotną. Jeśli wyszczególnisz swoje odliczenia, możesz móc odliczyć pewne wydatki medyczne, takie jak nierefundowane recepty, sprzęt medyczny, a nawet zabiegi.
  • Negocjowanie rachunków – Jeśli potrzebujesz pomocy w opłaceniu rachunków medycznych, możesz negocjować ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej. Spróbuj skontaktować się z działem rozliczeń szpitala, aby sprawdzić, czy możesz zmniejszyć swój dług medyczny.
  • Konto oszczędnościowe Zdrowie — Jeśli korzystasz z opieki zdrowotnej za pośrednictwem swojego pracodawcy, konto oszczędnościowe może być dla Ciebie bardziej rozsądną finansowo opcją. HSA pozwala odłożyć pieniądze przed opodatkowaniem na opłacenie kwalifikowanych wydatków medycznych.

Jeśli masz dług medyczny, sprawdź, czy pożyczki konsolidacyjne zadłużenia mogą zaoszczędzić pieniądze.

Pozyskiwanie

About The Author

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :