Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw

Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw Informacje ogólne nt

Two smiling coworkers sit side by side in front of a large window while having a casual meeting in an office space.

Jak wyznaczać granice w pracy

49 Views
Uwaga redakcyjna: Intuit Credit Karma otrzymuje wynagrodzenie od zewnętrznych reklamodawców, ale nie ma to wpływu na opinie naszych redaktorów. Nasi zewnętrzni reklamodawcy nie sprawdzają, nie zatwierdzają ani nie popierają naszych treści redakcyjnych. Informacje o produktach finansowych nieoferowanych w Credit Karma zbierane są niezależnie. Nasze treści są zgodne z naszą najlepszą wiedzą w momencie ich publikacji.

Według Departament Pracy USAokoło dwie trzecie (65%) pracowników w USA zgłasza znaczny stres spowodowany pracą, a ponad połowa (54%) twierdzi, że stres ten wpływa na ich życie domowe.

Kluczem jest nauczenie się, jak zapewnić zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, zdalnie czy hybrydowo, wyznaczanie granic w pracy może być tym, czego Ci brakuje, aby Twoja praca była w zdrowym miejscu.

Dlaczego wyznaczanie granic w pracy jest ważne?

Złe granice w pracy mogą powodować niepotrzebny stres lub przyczyniać się do rozwoju wypalenia zawodowego. Chociaż nie jest to oficjalna choroba, wypalenie zawodowe jest czasami spowodowane stresem związanym z pracą i może powodować wyczerpanie, wyobcowanie z zajęć (związanych z pracą) i zmniejszoną wydajność.

Wyznaczanie granic ze współpracownikami, menedżerem i innymi osobami może pomóc złagodzić niektóre z tych czynników ryzyka, uniknąć wypalenia zawodowego i zachować zdrowie psychiczne. Unikaj negatywnych konsekwencji wypalenia zawodowego i skorzystaj z tych wskazówek, aby stworzyć zdrowe granice pracy.

1. Określ swoje priorytety

Chociaż zarabianie jest konieczne, aby zapewnić sobie podstawowe potrzeby, takie jak żywność i schronienie, nie jest to jedyny priorytet w życiu. Zastanów się nad wyliczeniem swoich najważniejszych priorytetów poza pracą, aby zobaczyć, jak powinieneś alokować swój czas i energię.

Być może wolisz spędzać czas na swoim hobby lub z bliskimi, więc miej to na uwadze, planując tydzień pracy.

Dotyczy to również Twoich priorytetów w pracy. Niezależnie od tego, czy starasz się o awans, czy po prostu poradzisz sobie z obowiązkami do końca tygodnia, ustal priorytety zadań, które pomogą Ci to osiągnąć, i pamiętaj, aby nie przeciążać się.

2. Naucz się mówić nie

Kiedy już ustalisz swoje priorytety, pamiętaj, aby ćwiczyć umiejętność mówienia „nie” w pracy. To może wyglądać…

  • Uprzejmie odmawiaj zaproszeń na spotkania zaplanowane na czas, w którym planujesz zrobić sobie przerwę na lunch.
  • Odrzucenie terminu, który nie zapewnia wystarczającej ilości czasu na skuteczne wykonanie zadania (pamiętaj, aby w odpowiedzi zaproponować bardziej rozsądny termin).
  • Rezygnacja z dodatkowej pracy, która nie jest zgodna z Twoimi celami.

Mówienie „nie” może być potężną umiejętnością, która pomoże Ci egzekwować swoje granice i utrzymywać cele na pierwszym miejscu.

3. Weź wolne

Czas wolny to sposób na wyznaczenie granic w pracy, który pozwala na chwilę oderwania się od obowiązków. Jednak zaplanowanie czasu wolnego może czasami wydawać się wyzwaniem.

Niezależnie od tego, czy trudno jest znaleźć czas w harmonogramie pracy, pamiętaj, że przerwy mogą być ważne w uniknięciu wypalenia zawodowego. Pomocne może być również zaplanowanie wakacji lub dni poświęconych zdrowiu psychicznemu z dużym wyprzedzeniem. Gdy w końcu będziesz mógł zrobić sobie przerwę, możesz skupić się na odpoczynku i regeneracji sił.

4. Poszukaj przykładów granic zawodowych

Jeśli masz trudności z wyznaczaniem granic w pracy, skontaktuj się z menedżerem, przełożonym, współpracownikiem lub mentorem, któremu ufasz, i zapytaj, w jaki sposób utrzymuje swoje granice.

To otwiera rozmowę, w której możesz zakomunikować swoje granice swoim współpracownikom, a nawet może zainspirować Cię do ich stworzenia. Granice każdego człowieka są inne, więc inspiruj się tymi, których granice pokrywają się z Twoimi.

5. Komunikuj się jasno

Komunikacja może mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wyznaczanie granic w pracy. Granice osobiste w pracy różnią się w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby otwarcie mówić o swoich, jeśli chcesz, aby ludzie je szanowali. Wypróbuj różne sposoby komunikowania innym swoich granic.

  • Poinformuj swój zespół, że każdego dnia wylogowujesz się o określonej godzinie.
  • Kiedy będziesz poza biurem lub wylogujesz się z pracy, określ, że nie będziesz odbierać e-maili ani połączeń, chyba że zaistnieje sytuacja awaryjna.
  • Zdefiniuj, co stanowi odpowiednią sytuację awaryjną.
  • Umieść notatkę w podpisie swojego e-maila, mówiąc, że odpowiadasz na e-maile tylko w określonych godzinach.

6. Ustal granice ze współpracownikami

Nawet jeśli jest to pytanie lub punkt rozmowy zadane przez współpracownika w dobrej wierze, coś, czym nie chcesz się dzielić na temat swojego życia osobistego, może zostać poruszone w pracy.

To Ty decydujesz, ile danych osobowych chcesz udostępnić współpracownikom. Po podjęciu decyzji o poziomie komfortu dzielenia się, nie bój się wyznaczać granic zawodowych.

Daj innym znać, że wolisz rozmawiać na tematy zawodowe lub jeśli jesteś otwarty na dzielenie się informacjami, miej świadomość, że inni mogą nie pasować do Twojego stylu komunikacji.

7. Wycisz powiadomienia

Innym sposobem na ustalenie granic w pracy jest nie pozwalanie, aby kolidowała ona z Twoim czasem prywatnym. To może wyglądać….

  • Wyciszanie powiadomień na koniec dnia, aby służbowe e-maile i wiadomości Ci nie przeszkadzały.
  • Trzymaj powiadomienia z dala od siebie, usuwając aplikacje służbowe, takie jak Slack lub Teams, ze swoich urządzeń osobistych.

Choć mogą być pomocne w pracy, czasami nie warto, aby powiadomienia od współpracowników wyskakiwały na telefonie lub laptopie po godzinach.

8. Utwórz wbudowane przerwy

Stworzenie systemu, który pomoże Ci się ich trzymać, może być przydatne przy ustalaniu granic pracy. Wpisz przerwę na lunch do swojego cyfrowego kalendarza na każdy dzień tygodnia, aby zarezerwować ten czas.

Po zablokowaniu współpracownicy zostaną powiadomieni o Twojej niedostępności, jeśli będą próbowali umówić się na spotkanie. Będzie Ci to także przypominać o konieczności robienia sobie przerwy na posiłek w odpowiednim czasie i nie dać się ponieść pracy.

9. Organizuj swoje zadania

Nawet jeśli masz system stworzony do robienia przerw w pracowite dni, może nie wystarczyć, aby uporać się z dużym obciążeniem pracą. Dowiedz się, jak ustalać priorytety zadań zawodowych, aby trzymać się harmonogramu i granic.

Rozważ użycie macierzy Eisenhowera do ustalenia priorytetów zadań na podstawie ich pilności i ważności. Zadania pilne i ważne należy wykonać już teraz, natomiast inne zadania nie mieszczące się w tej kategorii można oddelegować, odłożyć na później lub wyeliminować.

10. Nie pomijaj przerw

Przerwy dają Ci czas na regenerację po stresie związanym z pracą, a ten proces regeneracji pomaga zwiększyć Twoją wydajność i energię. Jeśli regularnie zapominasz o przerwach, ustaw przypomnienia w swoim cyfrowym kalendarzu, aby powiadomić Cię, kiedy nadejdzie czas odłożenia pracy i wyjścia na spacer lub zjedzenia przekąski.

Staraj się unikać surfowania po Internecie i przeglądania mediów społecznościowych, ponieważ są to zazwyczaj mniej efektywne przerwy.

11. Trzymaj się swojej rutyny

Procedury są ważne, ponieważ automatyzują zachowanie. Jeśli wyrobisz sobie nawyk rozpoczynania i kończenia pracy oraz robienia przerw każdego dnia jednocześnie, może się okazać, że Twoja praca będzie rzadziej przeciągać się po godzinach.

Dodatkowo spróbuj włączyć aktywność przejściową do swojej rutyny przed i po pracy. Może to być 15-minutowa sesja dziennika przed pracą, aby obudzić umysł, i 30-minutowy trening po pracy, aby złagodzić stres w organizmie. Posiadanie rutyny przejściowej umożliwiającej wejście i wyjście z trybu pracy może pomóc w stworzeniu mentalnych granic, nawet jeśli nie masz fizycznych.

12. Spróbuj oddzielić przestrzeń roboczą

Chociaż może to nie być możliwe w przypadku każdej konfiguracji pracy zdalnej, spróbuj utworzyć jakąś formę oddzielenia zdalnej przestrzeni roboczej od przestrzeni osobistej. Jeśli masz miejsce, przenieś sprzęt do pracy do innego pokoju i na koniec dnia zamknij za sobą drzwi.

Dla tych, którzy mają mniej miejsca i mniejszy budżet, spróbuj zamknąć przestrzeń zasłoną lub użyć ruchomej przegrody, aby zasłonić ją.

13. Wyłącz aparat

Innym sposobem ustalenia granicy pracy zdalnej jest wyłączenie kamery podczas wirtualnych rozmów lub spotkań. Wiele osób musi pracować w pomieszczeniach, w których śpią i jedzą, więc jeśli to okno na Twoje życie jest czymś, co wolisz zachować dla siebie, zostaw aparat wyłączony.

Twoi współpracownicy nie mają prawa zaglądać do Twojego domu i przestrzeni, więc rozważ wybór wirtualnego tła, które nie będzie zbytnio rozpraszać, lub całkowicie wyłącz aparat.

14. Korzystaj z wiadomości o nieobecności

Możesz swobodnie korzystać z wiadomości autoresponderowych, gdy jesteś poza biurem, niezależnie od tego, czy wychodzisz z pracy na urlop, czy też jest to poza zaplanowanymi godzinami pracy.

Konfigurując autoresponder, napisz krótką wiadomość informującą współpracowników lub klientów, że jesteś poza biurem, wraz z planowaną datą lub godziną powrotu. Może to stanowić subtelną, ale uprzejmą wiadomość, że nie jesteś dostępny i nie będziesz odpowiadać.

15. Deleguj zadania, kiedy tego potrzebujesz

Chociaż chcesz mieć całkowitą kontrolę nad swoim obciążeniem pracą, lepszym rozwiązaniem może być delegowanie niektórych zadań, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać wszystko samodzielnie.

Zapytaj dostępnych współpracowników, czy mogliby pomóc. Delegowanie nie tylko pozwala Ci skupić się na priorytetowych zadaniach, ale także sprzyja środowisku pracy opartemu na współpracy.

Jak sobie radzić z przekroczonymi granicami

Nawet mając wszystkie właściwe wskazówki, które pomogą Ci w tworzeniu i komunikowaniu granic, może się zdarzyć, że ktoś je przekroczy. Poniżej znajduje się kilka potencjalnych scenariuszy przełamywania granic oraz sposobów na grzeczne i profesjonalne odparcie.

Kiedy musisz ustalić realistyczne oczekiwania

  • „Biorąc pod uwagę szybki czas realizacji tego projektu, jestem w stanie osiągnąć Cele X i Y. Niestety nie ma wystarczająco dużo czasu, aby ukończyć Cel Z z jakością, na jaką zasługuje”.
  • „Ukończenie tego projektu było zaplanowane na X godzin, ale średnio zajmuje to Y godzin. Pomocne byłoby rozszerzenie zakresu tego projektu, aby zapewnić jego ukończenie najlepiej jak potrafię.”
  • „Niestety, obecnie nie dysponuję przepustowością, aby poświęcić temu projektowi tyle uwagi, ile potrzebuje”.
  • „Cieszę się, że mogę w tym pomóc, jeśli Projekt X może zostać pozbawiony priorytetów, co umożliwi mi skupienie się na czymś innym”.

Spotkanie zaplanowane w przerwie

  • „Cześć (imię), właśnie widziałem Twoje zaproszenie na spotkanie i chciałem sprawdzić, czy jest szansa, że ​​moglibyśmy je przesunąć? Zwykle w tym czasie robię sobie przerwę na lunch, co pomaga mi nabrać energii i skoncentrować się na spotkaniach”.

Co dalej: Wyznacz granice w swoich finansach

Wypalenie zawodowe może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne, psychiczne i finansowe. Nauka wyznaczania granic w pracy może pomóc Ci zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz dobre samopoczucie.

About The Author

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest